
Både U14 piger og U14 drenge var tæt på det ultimative, men måtte tage til takke med sølvet ved DM-weekenden i Vallekilde-Hørve. Drenge måtte se GOG løbe med guldet, mens det hos pigerne var Bording KFUM, der kunne lade sig hylde som danske mestre.
Drengene tog sølv med hjem til Frederiksberg
I weekenden indfriede U14 drengene det mål, som de satte sig selv for mange sæsoner siden: At nå DM som U14. Drengene var spændte inden start, men også klar til at gøre hvad der skulle til, for at tage guldet med hjem.
Det startede dog ikke helt som planlagt. I første kamp mødte drengene et GOG-mandskab der kom med alt hvad de havde. De gule fra Fyn kæmpede bedre og hårdere og løb fortjent med sejren i weekendens første kamp. Det betød, at sejre i de to sidste kampe var nødvendigt, hvis håbet om guldmedaljer fortsat skulle leve.
I lørdagens anden kamp stod Mors på den anden halvdel. De to hold havde mødtes få uger inden til påskestævnet, og selvom det her blev til en sikker FIF-sejr, gik drengene til opgaven med ydmyghed, og fightede sig flot til 2 point og en sikker sejr. Det polerede håndboldspil som ellers var vist i løbet af sæsonen lod vente på sig, men viljen til sejr var tydelig og det gav afkast.
GOG løb desværre med guldmedaljen i lørdagens sidste kamp, et stort tillykke til dem skal lyde herfra. Det betød dog, at der stadig var en sølvmedalje at spille om. Kampen om sølv stod mod ØBG Silkeborg. Drengene var foran fra start til slut, og tilskuerne fik endelig lidt at det flotte spil, som vi ved drengene kan levere at se. Det blev dog spændende til sidst, hvor en firemålsføring var tæt på at blive sat over styr, men drengene holdt stand, og tog en flot etmålssejr og en sølvmedalje med hjem til Frederiksberg.
U14 piger har haft en forrygende DM weekend
Målet for weekenden var medalje og det mål gik i opfyldelse efter tre hårde, underholdene og ikke mindst flotte håndboldkampe.
Pigerne startede weekenden fredag aften med hygge. Lørdag bød på kamp mod Rødovre HK, der blev vundet efter flot håndbold fra begge hold. Senere på dagen ventede Bording KFUM, som vi på forhånd vidste, vi ville få det svært imod, med umuligt er det aldrig. Kampen bølgende frem og tilbage, hvor Bording førte hele 1. halvleg ,men vi kom efter i anden og var foran med 3. Desværre havde Bording et ekstra gear i slutningen og vandt med to mål. Det var lige ved og næsten. Men pigerne var hurtig klar til at komme videre. I den sidste kamp søndag kom de med alt der var tilbage og spillede mod VRI som også vidste at en sejr til dem ville give medaljer. Så på ingen måde en nem kamp. Pigerne hold stand med en flot omgang håndbold, fight ud over det sædvanlige og trak sig ud som vindere og fik fuldt fortjent sølv.
Pigerne har repræsenteret FIF på flotteste vis både på og udenfor banen og vi vil gerne takke alle for opbakningen i weekenden.